“Mustafakemalpaşa’da zeytin üreticisi çok mağdur!”

“Mustafakemalpaşa’da zeytin üreticisi çok mağdur!”

Mustafakemalpaşa’yı ziyaret eden CHP Milletvekili Orhan Sarıbal CHP Mustafakemalpaşa İlçe Binasında partililerle bir araya geldikten sonra bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. Milletvekili Sarıbal’a ziyaretlerinde CHP Mustafakemalpaşa İlçe Başkanı Serda Tandoğan Kuru katılırken, ana gündem zeytin üreticilerinin yaşadığı sorunlar oldu.

Mustafakemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Sayın Mehmet Aydemir’e yapılan ziyarette bölgedeki üreticilerin yaşadığı sorunlar ile ilgili detaylı bilgiler  alındı. Milletvekili Sarıbal, Ocak ayı sonlarında etkili olan kar yağışı ve don olayları nedeniyle zeytin ağaçlarında büyük bir hasar meydana geldiğini söyleyerek hükümetin konu hakkında üreticiyi destekleme planı yapması gerektiğini belirtti.

‘Büyük zarar var’

Mustafakemalpaşa’daki zeytinlik alanlarda incelemelerde bulunan CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, sert kış koşulları ve eksi sıcaklıkların zeytin üreticilerine büyük kayıplar yaşattığını kaydetti; “ Bu hasarı yerinde inceledik. Çiftçi gerçekten çok mağdur. Daha 2020’nin zeytinini değerlendirememiş ve gelirini elde edememişken bu yılın ürünleri de zarar gördü. Bu konuda ciddi anlamda bir desteğe ihtiyaç var. Hükümetin bu zararı minimize edecek bir destekleme planı yapması lazım. Hasarın büyüklüğü daha sonra net bir şekilde ortaya çıkacak. 10 bin dönümün üzerinde bu bölgede zeytin ekilişi var. Yalnız bu bölge de değil Gemlik, Orhangazi, Mudanya ve İznik’te de bu aşırı soğuk nedeniyle bir zararın olduğunu görüyoruz. Çiftçinin derdinin çözümü için çaba sarf ediyoruz” dedi.

CHP Mustafakemalpaşa Teşkilatı Başkanı Serda Tandoğan Kuru ise konuşmasında; “ Çiftçi Mustafakemalpaşa’da her konuda olduğu gibi zeytinde de hüsrana uğramış durumda. Üreten olmazsa tüketen olmaz. Yaraların sarılması gerekiyor” dedi.

#

SENDE YORUM YAZ